Czym kierować się przy wyborze projektu domu?

mar 13, 2021

Chcesz zrealizować marzenie o budowie własnych czterech kątów? Masz już działkę, potrzebny jest Ci tylko projekt domu oraz pozwolenie, aby rozpocząć inwestycję? Nie wiesz jednak, co jest ważniejsze – ładny wygląd czy funkcjonalne rozwiązania? Przeczytaj, czym kierować się przy wyborze planu!

Budżet i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Od tych dwóch kwestii powinieneś zacząć swoje działania. Przelicz fundusze na całą inwestycję związaną z postawieniem domu – od kupna działki, projektu aż po budowę i wyposażenie obiektu. Sprawdź także plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym zamierzasz zamieszkać. Jeśli działka, na której docelowo ma powstać budynek, nie jest nim objęta, wówczas musisz wystąpić do właściwego urzędu o warunki zabudowy. Zanim rozpoczniesz stawianie konstrukcji, powinieneś wiedzieć m.in. jaką część nieruchomości możesz zabudować, jak wysoki obiekt postawić, czy są jakieś ograniczenia w zakresie nachylenia dachu.

Powierzchnia użytkowa budynku

To kolejna ważna kwestia, o której powinieneś pamiętać przy wyborze projektu domu. Określając powierzchnię użytkową, weź pod uwagę:

  • liczbę domowników,

  • możliwość powiększenia rodziny,

  • czy rozważasz prowadzenie działalności gospodarczej w budynku (miejsce na biuro).

Architekt przyjmuje, że cztero- czy pięcioosobowej rodzinie komfortowo mieszka się średnio na 100-150 metrach kwadratowych.

Liczba kondygnacji a działka

Kolejnym punktem jest określenie czy obiekt mieszkalny ma być:

  • parterowy – wariant raczej na większą nieruchomość,

  • piętrowy – doskonała opcja dla mniejszej działki; trochę większe koszty budowy, łatwiejszy w umeblowaniu,

  • z poddaszem użytkowym – stosunkowo najtańsza inwestycja, idealna zwłaszcza dla wąskich i płytkich nieruchomości,

  • z piwnicą – zyskujesz dodatkowe pomieszczenie gospodarcze; oszczędność przestrzeni zwłaszcza na małym terenie,

  • z garażem – ten w bryle domu będzie mniej kosztował niż wolnostojący (za drugi zapłacisz także wyższy podatek). Przy określaniu jego wielkości uwzględnij liczbę samochodów, które będą w nim parkować i czy wykorzystasz to pomieszczenie także jako magazyn dla rowerów, narzędzi itp. rzeczy.

Oferowane przez nasze biuro projekty domów w Poznaniu pozwalają Ci na rozpoczęcie inwestycji w optymalnej cenie i zamieszkanie w budynku ekonomicznym w użytkowaniu.

Rozmieszczenie pomieszczeń a rozwiązania techniczne

Przy wyborze projektu domu ważne jest także rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń – architekt może zaproponować w tym zakresie różne rozwiązania. Zwróć uwagę czy np. zawiera łazienkę i WC obok siebie lub jedną pod drugą, co jest dobrym układem ze względów technicznych – zastosujesz jeden kanał wentylacyjny i kanalizacyjny.

Sąsiadować też powinny pomieszczenia o podobnym przeznaczeniu np. sypialnie. Sprawdź, czy w projekcie jest wyraźny podział na strefę dzienną (głośną), którą tworzą zazwyczaj kuchnia z salonem i prywatną (cichą) – pokoje.

Na komfort mieszkania, jak i ograniczenie strat ciepła wpływ będzie miało usytuowanie budynku. Wnętrza, w których będziesz spędzać sporo czasu w ciągu dnia, powinny znajdować się od południa. W ten sposób zapewnisz sobie największą ilość naturalnego światła. Ważne są także takie detale jak przyjazny wygląd domu, oryginalna elewacja, ciekawe wykończenia czy duży taras. Jednak nie mogą wysuwać się na pierwszy plan.

Wybierz projekt idealnego domu!

Zdajemy sobie sprawę, że kupno projektu domu jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza że wybór jest ogromny. Weź pod uwagę przede wszystkim jego funkcjonalność, pomyśl, o jakim komforcie użytkowania marzysz. Jeśli będziesz mieć dylemat, na jakie rozwiązanie postawić, skontaktuj się z naszym biurem w Poznaniu!

Gotowe nowoczesne projekty domów jednorodzinnych

Masz pytania?

Zadzwoń do nas: +48 603 614 709